43573

İstanbul Huzur Dinlenme Evleri Vakfı

HUZUR EVİ DEĞİL HUZURLU BİR DİNLENME EVİ 
 
Şimdide başarılı bir kurumun konuğuyuz.Türkiye’nin ilk huzur evlerinden biri olan İstanbul Huzur Dinlenme Evleri Vakfı, 1984 yılından bu yana sunduğu hizmetleri Altunizade’den sonra şimdide Polenezköy Cumhuriyet Köy tesislerinde hizmet vermeye devam ediyor. Huzur evi değil huzurlu bir dinlenme evi sloganıyla modern ve sakinlerinin yaşam standartları göz önüne alınarak 5000 metrekare üzerinde kurulu 4500 metrekare bina kullanım alanına sahip 4 ayrı konaklama binası ve 107 yatak kapasitesiyle Cumhuriyet Köy Tesislerinde hizmet vermekte.

-Bizde ekiplerimizle daha detaylı bilgi vermek için kurumumuzu ziyaret ettik yanımızda Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdal Dönmez var.
Vakfımızın kurucuları İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Ticaret Borsası, İstanbul Sanayi Odası, Esnaf Derneği ve kurucu hayırsever vatandaşlardır. Sadece amacı ve gayesi yaşlılara, kimsesizlere hizmet etmektir. Onun için biz bu hizmetleri ilk önce Altunizade’de verdik. Yeni çıkan imar yasalarına göre binalarımız 40 yaşını aştığı için oraları bırakmak mecburiyetinde kaldık ve buralara geldik. Burada da gördüğünüz gibi bir kampüs içerisinde daha modern bir şekilde bu hizmeti vermek çabası içindeyiz. Tesislerimiz gördüğünüz gibi içinde her şey vardır. Mevsim olarak biraz geç açıldık onun için şu anda tesislerimizin memlekete, millete hizmet vermek için biran önce dolmasını istiyoruz. Onun dışında vakfımızın bundan sonraki işleri ise yine aynı amaca, gayeye uygun olarak bu tür tesisleri millete, memlekete sunmak.6 dönüm üzerine kurulmuş, 2 tane hizmet binamız 2 tanede sakinlerimizi ağırlayacağımız yapı şeklindedir. Bütün binalarımız asansörlüdür, bol miktarda yeşil alan vardır, havuzumuz fitness centerlarımız vardır. Yani bugün bir modern insanın ihtiyacı olan her türlü olan gereksinimlere cevap verecek şekildedir. Bütün uğraşımızın bir tek gayesi vardır biz kar amacı gütmeyen bir vakıfız. Buranın sadece ayakta kalabilmesi için bu hizmetleri veriyoruz. Malumunuz buranın yönetim kurulu olarak da kuruculardan gelip mütevelli heyeti olarak seçilen arkadaşlarımızın hepsi Allah rızası için buraya gelip çalışırlar hiçbir bedel almazlar. Odalarımız her zaman 15-20 metrekare üzerindedir küçük odalar yoktur, sosyal alanlarımızın hepsi nizamına uygun yapılmıştır. Gayemiz buraya gelen misafirimizi en iyi şekilde ağırlamak. Lokantalarımızdaki aşçılarımız da İstanbul’un en seçkin firmalarından olan insanlardır. Onun için bütün gayemiz hizmetimizi devam ettirmek, nesillerden nesile geçmesini sağlamak.
Kurumun vizyonu ise uluslar arası standartlarda hizmetlerin verildiği dinlenme evimizde sakinlerimiz için fiziksel, psikolojik, sosyal anlamda güvenli, sıcak ve sevgi dolu bakımlarımızla hizmet etmeye devam etmektir. Kurumun sakinlerine sunmuş olduğu hizmetleri arasında düzenli kontrol ve bakım, sosyal aktiviteler, kontrollü beslenme, açık yüzme havuzu, jakuzi gibi hizmetler bulunuyor.
Bu vakfın hayatiyetini yasalar çerçevesinde devam ettireceğiz. Bizim vakfımızın bir özelliği de bizde kalanların kültür seviyesi üniversitedir, yaş ortalaması 86-90 arasındadır. Azami dikkati gösteriyoruz bir hayır işi olduğu için. Tek beklentimiz var gelenler Allah razı olsun burayı yapanlardan desinler. Bunun dışında kimsenin başka bir beklentisi, çıkarı yok.

Erdal Dönmez