43573

KAŞIBEYAZ LEZZET GRUBU

KAŞIBEYAZ LEZET GRUBU

Kaşıbeyaz Lezzet Grubunun 1987 yılından itibaren öncelikle Florya’da ve İstanbul’un gözde semtlerindeki diğer şubeleriyle de misafirlerini ağırlayan lezzet grubuna konuk olduk ve Sayın Ahmet Kaşıbeyaz ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
Orta halli bir ailenin çocuğuyum. Bu mesleğe baba mesleği olarak başladım ve 5 yaşında daha o zaman ayağımızda pantolonda yoktu biz zubun derdik ama entari tabiri ile konuşulurdu. Elimden tutardı gece babam sabah ezanıyla birlikte kalkardık. Her şeyimizi burada öğrendik. Bizler okuyamadık ancak ilkokul mezunu olduk. 1955 senesinde babam dükkanı açtı babamın dükkanında çalışmaya başladık ama çok uzun sürmedi 1959 senesinde babam rahmetli oldu. Babam rahmetli olunca dükkanı sattık ve İstanbul Kadıköy’de ünlü baklavacı firması beni almak için Antep’e geldi. Oğlum seni İstanbul’a götürmek istiyorum dedi. 1959’un 9.ayının 10’unda Haydarpaşa’ya gece 10’da ayak bastım.Öyle çalıştım ki ne gecem vardı ne gündüzüm. Aradan zaman geçti Ordu’da görücü usulü rahmetli eşimle evlendim. Samsun’da çok büyük bir çığır açtım orada 56.Piyade Sıhhiye Okulunun bütün tatlılarını böreklerini her şeyini ben verirdim ama Samsunlular sağ olsunlar beni o kadar çok sevdiler ki bağırlarını bastılar. Yaptığım tatlılar ve yemeklerle gündemi oluşturdum. Yıllar sonra ufak denizde boğulmaktansa büyük bir yere gidelim dedim. Aksaray’daki dükkanımı açtım Bulvar Sinemasının karşısında. 1986 senesinin başlarındaydı şimdiki mevcut olduğumuz Kaşıbeyazın olduğu yere çiftlik et lokantası olarak çalışıyorlardı ama felaketti. Gelir görür müsün dediler geldim gördüm ne istiyorsunuz dedim o zamanın parasıyla bir rakam söylediler kabulüm dedim elini sıktım anlaştık. 1987 yılının başında ben tadilata başladım epey bir adım attım param kısıtlı Florya’da bir evim vardı evi sattım evimdeki müzik setine kadar sattım kuru yerde oturmaya başladık minder üstünde yerde. Ben her mekanımı açtığım günden itibaren evvela cenabı Allahın yanında sonra insanların kalbinde beyninde nasıl bir iz bıraktım ki herkes akın akın gelmeye başladı. Ama biz büyüyemedik ama sonra dışarıdan olan baskılara dayanamayarak boğazdan teklif geldi bir gün şimdiki Yeniköy’deki mekanı açtık elhamdülillah gayet güzelde çalışıyor ama çok büyük bir yatırım yapıldı oraya. Akabinde akvaryumun önünde deniz kenarında oraya da bir yer açtık ama bu mekanlar inan ki millete yapıldı mekanların hepsi milletindir benim değil ben sadece bekçilik yapıyorum. Yaşım ilerliyor hafızamızda düşüncemizde 1-2 yer daha var inşallah kısmetse kısmet olursa onları da yaptıktan sonra çocuklara bırakacağım her şeyi. Yavaş yavaş hani şimdi herkesin yaptığı onursal başkanlık oluyor ya bize de onursal başkan derlerse sözcü ve akıl hocası olarak anlaşırlarsa onlara da bir yön veririz
Bizim mekanlarımız lükslüğüne bakıp da çok lüks olabilir ama orta tabaka insanlara hizmet ettiğimizi de herkesin bilmesini isterim. Fiyat politikamız çevremizdeki fiyatlar neyse bizde onlarla birlikte yürüyoruz tüm şubelerimizde fiyat politikamız aynıdır. Paket servisimiz Türkiye’deki en iyi paket servislerinden bir tanesi. Anında sıcak sıcak evlere iş yerlerine ulaştırıyoruz. Bir şeye daha değinmek istiyorum baklavacılık konusunda bugün şuna inanıyorum ki İstanbul’da iddia ediyorum en iyi baklavayı ben yapıyorum. Bugün Etilerde bir satış yerimiz var mekanlarımızın hepsinde satış tezgahlarımız var bir de Yeşilköy’de tren istasyonunun karşısına yeni bir tatlı salonu açtık şimdi. Tesisimizin içerisinde kongre merkezi yaptık. Kongreler, seminerler, toplantılar, mevlitler, düğünler, nişanlar ve doğum günlerine açığız. Otellerdeki gibi değil bizim konseptimiz her şey taze taze yapılıyor anında da ocaktan çıkıp servis ediliyor bunun da mutluluğunu yaşıyoruz. Ben bir şey daha söylemek isterim lütfen değerli misafirlerimiz bir mekanın illaki salonlarını değil mutfaklarını görsünler, gezsinler ne yediklerini içtiklerini görüyorlar. Nerede yapılıyor bakın girişte bir marketimiz var bu markette ufak tefek şeyleri satışa koyduk. Onların amacı nedir biliyor musunuz o koyduklarımızın yediğimiz ürünlerin ham madesi budur arzu ederseniz alıp götürebilirsiniz evinize. Benim misafirim bakın müşteri demiyorum ben herkesi misafirim olarak kabul ediyorum.
Burası bir okul burada yetiştirmeye çalışıyoruz gençlerimizi dışarıdan yetişmiş adam almıyoruz biz yetiştiriyoruz kendi bünyemizde, kendi disiplinimizde, kendi terbiyemizle ve ahlakımızla bu çocuklar yetiştikçe mesleğe de büyük katkıları oluyor. Bugün mekanlarımda çalışan arkadaşların yüzde doksanı çocukluğundan beri bende çalışan arkadaşlar hatta İzzet diye bir kardeşimiz var 40 yıldır yanımda çalışıyor ve çalışabildiği kadar da çalışır çünkü çok terbiyeli ahlaklı bir insan bir insan. Tek başına hiçbir şey olamaz hep çevremizle beraber çalıştığımız arkadaşlarımızla, bize uyum sağlayanlarla beraber. Ben tek başıma ne yapabilirim eğer bu marka bir yere geldiyse sadece benim eserim değil bu birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarımın çok büyük katkıları var. Benim yanımda çalışan arkadaşlarımızın bulaşıkçı diyelim veya bir komi diyelim kandırıp işe alıp götürüyorlar elimizdeki usta başlarının bir ailesini çok büyük paralar verip mekan açıyorlar. Bunlar iftihar edilecek şeyler ama adam bulmakta zorlanıyoruz.
Dürüstlükten, çalışmaktan, büyüklerine saygıdan, sevgiden ödün vermesinler. Saysınlar, sevsinler, çalışsınlar, yanlış yoldalar ise kendilerini toparlasınlar. Memleketimiz bir cennet öbür tarafa cennete gitmeden bu cennetin kıymetini bilelim . Teşekkür ederim.

Ahmet KAŞIBEYAZ