10/08/2016, 16:01

Tavukkarası Nedir?

Op.Dr. Umur KAYABAŞI Nöro Oftalmoloji ve Göz Hastalalıkları Uzmanı


   Tavukkarası gece körlüğüdür. Yani hastanın gece iyi görememesi halidir. Bu hastalığım 3, 4 tane genetik geçişi vardır. Anneden geçebilir, babadan geçebilir ve hatta nesil atlayarak sizi teğet geçen bu hastalık çocuklarınızda olabilir. Ailede belli bir kuşak sessiz kalıp çok sonraki bir nesilde de görünebilme olası yüksek olan enteresan bir hastalıktır. (gülüyor)

Tavukkarası ilerleyen bir hastalıktır. Gece görüşünde azalma ile başlayan hastalık 25-30 yaş itibariyle gündüz görüşleri de etkiliyor. Etrafı görmenizi sağlayan bir çemberin yavaş yavaş daralması gibi düşünebilirsiniz. Bu hastalığa müdahale etmez iseniz 40-45 yaş civarı iyice daralmaya başlayan görüş alanınız ile kör olmanız çok olası bir durum.

Hızlı bir görüş daralması fark ettiğiniz de hastaya Oküvizyon Tedavisi uyguluyoruz. Oküvizyon tedavisinde kullandığımız cihaz ile haftada 1 kez yarım saat boyunca hasta gözleri kapalı şekilde göz arkasına bir akım verilerek uyarı gönderiliyor. Bu akım retina içerisinde bazı hücrelerin salgılanmasını arttırıyor ve tam olarak ölmeyen, yarı ölü hücrelerin ölmesini engelliyor. Bu hücrelerin kurtarılması ile %70 den fazla bir oranla hastalığın ilerlemesi durduruluyor. Birçok hastada görüşün artması gibi çok fazla iyi sonuçlarını gördük. Bu tedavide ana kural uzun süreli olması, tedaviye devamlılık esastır.  En az 6 ay ve 1 sene sürdürülmesi gerekmektedir. Körlüğü engellemesi düşünüldüğünde hastanın tedavinin uzun soluklu olmasını asla düşünmemelidir.

Tv de yaptığımız birçok programda da tavukkarası hastasının ne kadar fazla olduğunu aldığımız telefonlarla gördük. Buradan sizin aracılığınız bir paylaşımda bulunmak isterim. Facebook’ta bir gruba rastladım. Tavukkarası hastası olanların grubu bir takım tavsiyeler veriliyor fakat birçoğunun yanlış olduğunu fark etmem üzerine bir konferans düzenlemeye karar verdik.
 18 Ağustosta saat 14:00‘de Deluxia Palace’ın kendi konferans salonunda hastalığa dair bir konferans yapılacaktır ve katılım ücretsizdir.
3 konuşmacımız olacak.  Ben uzman olarak hastalığın tanı ve tedavisine dair en doğru bilgileri paylaşıyor olacağım. Bir diğer konuşmacımız hasta temsilci olacak. Kendisi de bu hastalık sebebiyle girdiği psikolojiyi ve karşılaştığı durumları anlatacak. Son olarak asistanım Gamze Hanım bir biyologdur aynı zamanda ve o da tavukkarasının mekanizmasını katılımcılarla paylaşacak. Bu konferansta amacımız hastalık hakkında kişileri tanı-tedavi süreci aşaması konusunda tamamen doğru bilgilendirmek.
 

Peki geç kalınması takdirinde tavuk karası hastaları hangi tedaviye başvurmalıdırlar?
Gündemimizde kök hücre nakli ile çalışmalarımız var. Nakli yurtdışından getirilen kök hücrelerin retina içerisine enjekte ediyoruz. Amerika’dan bu nakli sağlayan firma yıllardır Ege Üniversitesi’nin hücre ihtiyacını karşılamasının ardından biz özel kurumlarında ihtiyaçlarını gidermeye başlayacaktır. Tedavide yurtiçinde yağdan elde edilen kök hücreler yerine yurtdışından direk retinadan elde edilen kök hücreler kullanılması başarı oranını yükseltecektir. Çok yakında kök hücre nakli ile görme alanını açma çalışmalarına başlayacağız.


Barbaros Mh. Sümbül Sk. No:5
Deluxia Palace Residence - Daire 418 Ataşehir / İstanbul 
0216 504 61 06 
info@umurkayabasi.com.tr