10/08/2016, 15:22

Estetik Burun Cerrahisi: Rhinoplasty Nedir?

ESTETİK BURUN CERRAHİSİ (RHINOPLASTY)

Gelişen dünyada, insanlara her türlü konfor ve estetik sınırsız olarak sunuluyor. Teknoloji ile birlikte sahip olunan  yenilikler insanı, kadın erkek ayrımı olmaksızın her zaman güzel olmaya ve  yıllara dur diyebilecek güç arayışına itiyor.

Temel yaşam standartlarına sahip her insan, daha estetik yaşam ve en iyisi için çaba harcıyor. Yaşadığı evde, giydiği  kıyafette ve kendisinde estetik tarz arıyor.

 
ESTETİK BURUN CERRAHİSİ (Rhinoplasty)
Estetik Burun Cerrahisi burnun yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır. Estetik burun cerrahisinin amacı, burun şeklinin yüze uygun hale getirilmesi ve fonksiyonlarının düzeltilmesidir.

Hangi Sorunlar İçin Uygulanır?
Burun Estetiği, burun şeklinin düzeltildiği bir girişim olmakla birlikte, nefes alma problemleri de aynı ameliyatta kırmadan, tamponsuz olarak düzeltilmektedir. Burun estetiğinde amaç yüzdeki diğer oluşumlarla uygun orantı ve büyüklüğe sahip iyi nefes alma fonksiyonu olan, doğal ve sağlam bir burun oluşturmaktır. Estetik burun ameliyatı ile burun kemerli ise düzeltilebilir, burun ucu düşüklüğü varsa kaldırılabilir, burun ucu çok kalkıksa normal konuma getirilebiliyor. Eğri burunları orta hatta alabilir, burun delikleri geniş ise küçültebiliyoruz. Burun ucu top gibi ve kalın görünümlüyse inceltebiliyor ya da mandalla sıkılmış gibiyse genişletebiliyoruz. Ameliyat öncesinde hastanın bu değişikliklerden hangisine ne kadar ihtiyaç duyduğunu görsel olarak bilgisayarda planlayarak, ne yapılması gerektiğini bilerek ameliyata giriyoruz. Bize göre en güzel sonuçlar estetik ameliyat olduğu başkaları tarafından anlaşılmayan herhangi bir asimetrisi olmayan, yüz ile orantısı uyumlu, modern ve doğal burunlardır.                                                                    

Cerrah Seçimi
Burun estetiği; cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesinin çok önem arz ettiği bir ameliyattır. Kişinin estetikle ilgili beklentilerinin doktor tarafından bilinmesi ve neler yapılması gerektiğinin görsel olarak bilgisayar ortamında belirlenip hastaya anlatılması çok önemlidir. Bu nedenle hayallerinizi çok iyi bilen, insan sağlığına son derece önem veren yetenekli cerrah ile burun konusundaki sıkıntılarınız, sorun olmaktan çıkmaktadır.

Ameliyat ve Sonrası
Burun estetiğinde yaş alt sınırı genç kızlarda 16, erkeklerde ise 17 olarak kabul edilir. Burun estetiği genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilmekle birlikte, Opr. Dr. SARI genel anesteziyi (hastanın uyumasını) tercih etmektedir. Ameliyat sonunda ağrı olmamakta ve yara izi kalmamaktadır. Burun estetiği ameliyatı ortalama iki saat sürmektedir.


Tamponsuz Burun Estetiği ve Ağrısız İyileşme Süreci
Burun estetiği ameliyatı sonrası tampon burun içindeki kanamayı engellemek için konulmaktaydı. Hava yollarını bloke eden tamponlar nefes almayı imkânsız hale getirmekte ayrıca çıkarılması hastaya büyük rahatsızlık vermekteydi. Bu nedenle burun estetiği olan pek çok kişinin iyileşme süreci sırasında yaşadığı en önemli şikâyet faktörlerinden biri burun tamponu olmaktaydı. Opr. Dr. Savaş SARI yaklaşık 10 yıldır hastalarında burun tamponu kullanmamaktadır. Dr. SARI, tampon yerine kanamayı önlemek üzere ameliyat esnasında burun içine özel bir uygulama yapmakta böylece ameliyat sonrası hastalar burunlarından nefes alabilmekte ve iyileşme sürecini çok konforlu geçirmektedir.                                                
Ameliyat sonrası gözaltlarında oluşabilecek şişme ve kızarıklıklar genellikle bir hafta içinde tamamen kaybolmaktadır. Burun estetiği sanılanın aksine ameliyat sonrası dönemi hasta için çok rahat geçen ağrısız bir ameliyattır.Burun Estetiğinde Doğallık
Günümüzde estetik ameliyatlar hayatımızla iç içe giren çok sık uygulanan, birçok kişinin yaptırdığı ve benimsediği ameliyatlardır.
Nedenleri tartışılabilir ama bence bunun en önemli sebebi kişinin kendisini daha özgür, özgüvenli ve doğal bir havaya büründürmek istemesidir.

Burun estetiği de bu ameliyatların başında yer almaktadır. Hele ki son dönemlerde yaptığımız yüze uyumlu, güzel ve en önemlisi doğal görünümlü,  ameliyat olduğu belli olmayan burunlar artık  yeni trend olmaya başladı.

Doğal burun; kaş ve gözlerin daha güzel göründüğü, bakışların anlam kazandığı, yüz hatlarının yumuşadığı, sinirli ifadenin kaybolduğu, kişinin kendine olan güveninin dışa yansımasında yüz ifadesinin oluşumunu sağlamada yüzün en önemli kısmını oluşturmaktadır.
Doğal burun estetiği; burun ucunun çok fazla kalkık, sivri ya da geniş olmadığı, burun deliklerinin görünmediği, mandalla sıkılmış gibi bir izlenim meydana getirmediği, burnun simetrik, dudakla arasındaki açının normal sınırlarda olduğu, burun sırtının pürüzsüz ve yandan bakışta da makul seviyede olmasını ifade eder.
   
Ameliyat yaptığımız burnun,  nasıl olurda doğal ve ameliyat olduğu hiç anlaşılmaz olabilir diye düşünebilirsiniz ama bu artık kırmadan, kanamasız ve tamponsuz yeni tekniklerle mümkündür.

Önceleri yapılan mandalla sıkılmış gibi görünen burunlar, ucu çok kalkık, çökük ya da asimetrik burunlar, doğallığın dışına çıkılarak yapıldığı için hem görüntü, hem de fonksiyonel olarak  olumsuz sonuçları beraberinde getiriyordu.  Günümüzde ise doğallık; sadece dış görünüşteki güzelliğe değil, burnun fonksiyonlarına da katkıda bulunan bir kavram olmaya başladı.

Burun estetiğinde doğal görünümü elde etmek, burnun çok daha iyi nefes almasına da yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak doğal burun felsefesi; iyi nefes alabilen, aynı zamanda yüz ile uyumlu,  sağlam ve güzel bir burnun yeniden doğuşunu sağladı.

Opr. Dr. Savaş SARI ' nın Mesajı ;

İnsanoğlunun, var oluşundan günümüze güzelleşmek ve güzel görünmek değişmez isteği olmuştur.Hayallerin ötesinin yaşandığı globalleşen dünyamızda son trendlere baktığımızda genç kalmanın, bakımlı ve güzel görünmenin ilk sırayı aldığını görmekteyiz. İnsanlığın bu karşı konulmaz arzusunu göz önünde bulundurmak mükemmeliyete giden yolda temel prensibim olmuştur.

Opr. Dr. SAVAŞ SARI
Atilla İlhan Cad. No : 8 Kat : 2 Ataşehir / İSTANBUL 
Tel: +90 216 576 0 200 Whatsapp: +90 542 473 34 34 

drsavassari@gmail.com